O autorze
Uwielbiam obserwować ludzi w ich naturalnych środowiskach. Podróżuję i kolekcjonuje ludzkie historie. Jestem wdzięczny losowi, że stawia na mojej drodzy tyle fascynujących osób, które same się przede mną otwierają.

Obecnie przebywam w Teksasie i z persektywy Południa staram się rozgryźć Amerykę.

Małżeństwa homoseksualne legalne w USA!

Historyczny wyrok w USA. Sąd Najwyższy właśnie zdecydował, że federalny zakaz dla małżeństw homoseksualnych jest niezgodny z konstytucją.

Stosunkiem głosów 5:4 SN USA uznał, że ustawa o ochronie małżeństwa (DOMA) jest niezgodna z konstytucją. Ustawa zakazywała władzom federalnym uznawania małżeństw jednopłciowych zawartych w poszczególnych stanach, które na to zezwalają.

Większość sędziów uznała, że ustawa uwłacza osobom, które zawarły legalne związki małżeńskie w swoich stanach, które powinny chronić także ich godność. Sąd uznał, że ustawa tworząc kategorię gorszych małżeństw naruszą piątą poprawkę do konstytucji, chroniącą obywateli przed nadużyciami władzy i gwarantującą prawo do dobrej administarcji.

DOMA została przyjęta za czasów Clintona. Administracja Obamy początkowo jej broniła, ale w 2011 roku zmieniła stanowisko i postanowiła ją obalić. Republikanie bronili jej do końca. Obama już pogratulował wnioskodawcom skierowania sprawy przeciwko DOMA do SN.

Podczas odczytywania decyzji wiele osób obecnych na widowni nie kryło wzruszenia. W całych Stanach wzolennicy małżeństw homoseksualnych byli w pogotowiu, czekając na dzisiejszy wyrok. Oczekuje się, że wkrótce odbędą się liczne demonstracje poparcia dla decyzji Sądu.
Trwa ładowanie komentarzy...