O autorze
Uwielbiam obserwować ludzi w ich naturalnych środowiskach. Podróżuję i kolekcjonuje ludzkie historie. Jestem wdzięczny losowi, że stawia na mojej drodzy tyle fascynujących osób, które same się przede mną otwierają.

Obecnie przebywam w Teksasie i z persektywy Południa staram się rozgryźć Amerykę.

Piszesz? Nie jedź!

Nie pisz prowadząc.
Nie pisz prowadząc. WhisperToMe. Domena publiczna
Naukowacy ostrzegają, że co raz więcej nastolatków pisze SMS-y prowadząc samochód. I dodają: Uczą się tego od rodziców.

O amerykańskich nawykach za kółkiem i stylu jazdy można by napisać wiele. Jedną z rzeczy, która mnie bardzo zdziwiła na początku jest wysyłanie SMS-ów podczas prowadzenia pojazdu.

Amerykanie uwielbiają esemesować. Praktycznie każdy abonament ma nieograniczoną ilość wiadomości (mój jest wyjątkowy, najtańszy ze wszystkich i ma ich "jedynie" 1500 miesięcznie). Esemesuje się więc non stop. Kiedy pytałem znajomych, jak to możliwe, że w drodze z pracy do mojego mieszkania zdążyli wysłać mi tyle wiadomości, udzielali różnych odpowiedzi. Niektórzy zmieszani mówią, że piszą jedynie na czerwonych światłach. Inni odpowiadają, że dyktują wiadomości, które ich telefon zamienia w tekst. Są i tacy, którzy w końcu usprawiedliwiają się tym, że korzystają ze Swype'a czy innych aplikacji ułatwiających pisanie. Pomyślałem, że jestem przewrażliwiony...

Okazuje się jednak, że nie do końca. Władze Houston i Teksasu też dostrzegają ten problem. Rozpoczęły kampanię zewnętrzną namawiającą do nieczatowania podczas jazdy (i jednocześnie zachęcającą tych, którzy nie mogę się z klawiaturą rozstać, do jazdy autobusem lub tramwajem).

Badanie przeprowadzone przez Toyotę i Uniwersytet Michigan dowiodły, że podczas prowadzenia samochodu esemesuje co piąty nastolatek. 24% przyznało, że wysyła co najmniej jedną wiadomość podczas jazdy. Dwie trzecie ankietowanych zadeklarowało, że rozmawia przez telefon za kółkiem. 80% pośród nich to młodzież w wieku 16-17 lat, której prawo stanowe zakazuje korzystania z telefonów podczas prowadzenia samochodu.


Naukowcy wskazują, że przykład idzie z góry. Młodzież pisze wiadomości, bo robią to ich rodzice (14% badanych rodziców).

W zeszłym roku stanowy zakaz esemesowania podczas jazdy zawetował republikański gubernator Teksasu Rick Perry. W imię wolności obywatelskich oczywiście.

Badania przeprowadzono w 4 innych metropoliach USA i wszędzie rezultaty były podobne. Zakaz esemesowania obowiązuje już w 41 stanach i Waszyngtonie, w dodatkowych 6 dotyczy jedynie najmłodszych kierowców. Absolutnie żadnych obostrzeń nie przewidują jedynie trzy: Montana, Karolina Południowa i Arizona.
Trwa ładowanie komentarzy...